Кошик
13 відгуків

Сейчас компания не может быстро обрабатывать заказы и сообщения, поскольку по ее графику работы сегодня выходной. Ваша заявка будет обработана в ближайший рабочий день.

Засоби індивідуального захисту (ЗІЗ)
+380 (50) 687-57-99Олена
Додати відгук

Захист від коронавірусу: що краще респіратор чи маска?

Захист від коронавірусу: що краще респіратор чи маска?

Медичні маски та респіратори від коронавірусу в останні кілька років стали досить звичайним явищем по всьому світу у зв'язку зі швидким поширенням вірусу SARS-CoV-2. Безумовно, існують певні відмінності як у ціновому сегменті, так і у функціональності масок та респіраторів, тому багато людей цікавить питання щодо ефективності захисту від коронавірусу цих засобів індивідуального захисту.

Що краще: маска чи респіратор? Які моделі варті уваги? Коли і як правильно їх слід носити, щоб не підхопити заразу чи заразити оточуючих? Чи можна використовувати маски, що пошиті вручну вдома з підручних засобів, якщо у вас немає можливості купити респіратор? На ці та багато інших питань ми намагатимемося відповісти нижче.

Який розмір вірусу, щоб зрозуміти, як захиститись

Чи захищають маски від вірусу? У мережі досить багато викриттів та суперечок щодо неефективності медичних масок. Чи обґрунтовані вони? Якщо взяти чисту математику, то начебто все сходиться: середній розмір вірусу становить 0,1 мікрон, а розмір пір у звичайній близько 10 мікрон. Найкращі хірургічні респіратори N95 мають розмір пор, який можна порівняти з розміром вірусу – від 0,1 до 0,3 мкм.

Здавалося б, вірус легко проникне всередину такої маски, проте є нюанс, про який багато хто забуває. Справа в тому, що віруси, як правило, не літають самі, осідаючи на поверхнях. Найчастіше вони прикріплюються до частинок води та слини, які виділяє інфікована людина при кашлі, розмові, чханні.

Мінімальний «спільний» розмір вірусу та водяної частинки становить уже більше одного мікрометра: як правило, діаметр краплі становить до 15 мікронів. У такому разі навіть недорога маска здатна зупинити і затримати на поверхні частинки вологи разом з вірусом, тому їх рекомендують носити насамперед тим, хто вже захворів і хоче запобігти ймовірності передачі вірусу далі.

Як вибрати респіратор від вірусу і надалі його використовувати?

Які респіратори захищають від коронавірусу? В даний час існує безліч моделей респіраторів, що становлять удосконалені в порівнянні зі звичайним медичним аналогом маски для захисту особи.

Вони можуть бути найпростішими та недорогими: прикладом може бути бавовняний респіратор, який може забезпечити захист виключно від пилу у повітрі. У той же час, ви можете витратитись і купити респіратор із захистом від вірусів, обладнаний ефективними фільтрами відповідно до суворих стандартів медичної галузі.

Як вибрати респіратор від вірусу? Фахівці рекомендують перш за все почати з вибору класу захисту подібної маски. Виходячи з обстановки та зовнішньої ситуації, підбирають відповідні захисні маски та респіратори.

Класи захисту респіраторів

Який краще підібрати респіратор? Існує три основні класи захисту:

  • FFP1 (FilteringFacePiece).

Респіратори або маски класу FFP1 рекомендовані для використання в таких галузях і сферах, як сільське господарство, харчова промисловість, деревообробка, кар'єри, будівництво. Вони якісно фільтрують забруднення та пил, проте у боротьбі з поширенням вірусів малоефективні.

  • FFP2.

Використовуються на токсичних виробництвах, захищаючи органи дихання від дрібного пилу та шкідливих речовин. Респіратор цього класу непогано захищає від інфекцій та грипу, тому за певних обставин може використовуватись для боротьби з поширенням COVID.

  • FFP3.

FFP3 респіратори для захисту від вірусів можуть фільтрувати до 99% небезпечних частинок завдяки багатошаровій системі фільтрів. Вони використовуються на небезпечних виробництвах і можуть стати непоганим вибором у боротьбі з коронавірусом, ефективно захищаючи людину.

Яка маска захищає від вірусу?

Як показали дослідження, навіть найпростіша та недорога маска – це краще, ніж нічого. Якщо ви носитимете маску, ймовірність заразитися коронавірусом знижується практично вдвічі, залежно від обстановки, матеріалу виготовлення маски, кількості інфікованих, стану навколишнього середовища, тривалості знаходження в ній та інших факторів.

Маски необхідно носити у громадському транспорті, на міських вулицях з великою кількістю людей, а також у приміщеннях. Як й у випадку респіраторів, питання правильного вибору масок починаються з підбору класу захисту.

Класи захисних масок

Яка маска захищає від вірусу найкраще? Фахівці віддають перевагу маскам класів захисту N99 та N95, які відповідають класам захисту респіраторів FFP3 та FFP2. Як показали практичні дослідження, такі маски зменшують ймовірність інфікування практично на 99% за умови знаходження у потенційно небезпечній зоні не більше двадцяти хвилин.

Надалі ефективність маски знижуватиметься, а ймовірність інфікуватися – збільшується. Вартість маски класу N99 та N95 становить 4,5 доларів. Це єдиний рекомендований варіант для співробітників COVID-відділень, які мають справу з важко хворими.

Як продовжити термін служби маски та скільки часу можна її носити?

Які респіратори кращі? Скільки часу вони залишаються ефективними? Чи можна продовжити термін служби маски стерилізацією? Ці питання хвилюють багатьох, тому намагатимемося на них відповісти.

Найкращий респіратор для захисту від вірусу відповідає класу захисту FFP3 та ефективно працює близько 6 годин. Протягом цього часу він поступово зволожується через дихання, що призводить до зниження ефекту фільтрації. Після 6 годин використання респіратор цього класу необхідно зняти та утилізувати.

Які маски краще від вірусу? Маска класу захисту N99 стане найкращим варіантом, проте можна використовувати і спеціальні тришарові хірургічні маски. Термін ефективності – не більше двох годин, після яких маска утилізується.

Чи можна прати та стерилізувати маски та респіратори? Можна, однак, таким чином ви не відновите їхню функціональність. Принцип роботи будь-якого респіратора ґрунтується на фільтрації через електростатичний ефект. Зволоження повністю його усуває, тому респіратор стає марним.

Чи має сенс прати та стерилізувати маски? Слід розуміти, що максимальна ефективність подібних засобів індивідуального захисту зберігається протягом декількох годин безперервного носіння після розпакування.

Ви можете прокип'ятити маску, але при цьому вона не стане більш ефективною у захисті від поширення інфекції. Не варто намагатися заощадити на своєму здоров'ї, адже вартість звичайної маски доступна кожному, тому краще частіше змінювати такі ЗІЗ через певні проміжки часу.

Наскільки вам зручно на сайті?

Розповісти Feedback form banner